Home

Minto LogoMinto New Logo

Hawick TD9 8SA

01450 870220, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

visitors book roundfive day timesheetresults trophieshandicap datamembers book round

enter opensmatchplay progressenter medalsmedal draws

Gents Championship 2017 - Draws!

championship aAll the Qualifiers have been completed and the Draws for the knockout stages have been derived from the qualification positions.  The issues over ties have been resolved.  The rules refer to the third qualifying round as being the competition to resolve ties if all players involved in the tie have played three Qualifiers.  The Medal designated as Championship Qualifier 3 has been used even although it was played second. This rule sorted outmost of the ties.

One tie in Division 3 where one of the players had not played three qualifiers has been resolved using the additional rule that states " the tie shall be decided by the better score in the last of the two rounds counted in the qualifying score, regardless of the fact that they may be played on different dates, followed by the last 9 holes, last 6 holes ..."

The tables below show the best two aggregate scores in each class sorted by score and the rules for resolving ties  Entrants who submitted No Returns or didn't play in one the two qualifiers to date are shown with  a score of 200 for that competition to ensure that the sort works properly.  The final sorted tables have been used for seeding in the knockout stages.

The Draws for the first round of any knockout stage is shown below the relevant Division Table.  Tee times for matches are also shown.  The Draw Sheets will be displayed in the Changing Room from Monday and will also be on the website behind the Matchplay Progress button later today.

The Round of 16 for Division 3 will be played on Tuesday 27th June

All Quarter Finals (Open, Divisions 2 and Division3) will be played on Wednesday 28th June

All Semi Finals (all four Divisions) will be played on Thursday 29th June

Evening matches will begin at 17:30 and go off at 7 or 8 minute intervals.  As things stand there will be 7 matches on Tuesday, 12 on Wednesday and 8 on Thursday

Friday is a reserve day if the weather curtaiils play on previous days.

Finals day is Saturday 1st July

Let's hope the weather is kind.

I have e-mailed every qualifier with details of their first knockout match giving opponent and start time as I realise that not everyone reads the website or has time to come into Clubhouse close to Championship week.

If you have any questions please contact Competitions Convener Duncan Shiell at the Club or e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Open

       

Name

CQ 1

CQ2

CQ3

Best 2

Scott Nichol (1)

78

74

72

146

Peter Gibb (2)

200

73

74

147

Daniel Murdoch (3)

72

81

75

147

Brian Howden (4)

74

81

74

148

Craig Smith (5)

82

78

71

149

Kerr Scott (6)

81

80

74

154

Ian Learmonth (7)

76

79

78

154

Andrew Limmer (8)

78

76

81

154

Wednesday 28th June:

17:30 Scott Nichol (1) v Andrew Limmer (8);

17:37 Craig Smith (5) v Brian Howden (4);

17:45 Daniel Murdoch (3) v Kerr Scott (6);

17:52 Ian Learmonth (7) v Peter Gibb (2)

Thursday 29th June:

Semi Finals – 17:30 and 17:37

Saturday 1st July:

Final [36 holes] – 10:30 and 14:00

 

 

Division 2 (7 to 12)

       

Name

CQ1

CQ2

CQ3

Best 2

Ross Pringle (1)

81

200

80

161

Ross Nichol (2)

86

84

79

163

Gary McDonagh (3)

82

82

200

164

David Howden(4)

83

200

82

165

B I Hartop (5)

92

80

86

166

Stewart Paisley (6)

88

87

80

167

John Jardine (7)

90

200

78

168

Brian Allan (8)

200

85

85

170

Wednesday 28th June:

18:00 Ross Pringle (1) v Brian Allan (8);

18:07 Benny Hartop (5) v David Howden (4);

18:15 Gary McDonagh (3) v Stewart Paisley (6);

18:22 John Jardine (7) v Ross Nichol (2)

Thursday 29th June

Semi Finals 17:45 and 17:52

Saturday 1st July

Finals [18 holes] - 11:45

 

                                                                                                                                                                                                                                                             

Division 3 (13 to 18)

       

Name

CQ1

CQ2

CQ3

Best 2

Angus Scott (1)

84

88

79

163

Angus Towers (2)

91

81

82

163

George Thom (3)

84

93

82

166

Andrew Richardson (4)

86

80

87

166

Ray Johnson (5)

93

88

79

167

Stefan Laidlaw (6)

94

82

89

171

David Richardson (7)

88

83

90

171

Allan Swanston (8)

200

86

86

172

Henry Oliver (9)

94

79

200

173

Gordon Ferguson (10)

94

89

84

173

David Wear (11)

87

87

90

174

Craig Black (12)

90

94

86

176

Tommy Mulvee (13)

83

94

200

177

Stewart Mabon (14)

200

92

92

184

Ian Lister (15)

200

98

94

192

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Tuesday 27th June:

Angus Scott (1) Bye;

17:30 Henry Oliver (9) v Allan Swanston (8);

17:37 Ray Johnson (5) v Craig Black (12);

17:45 Tommy Mulvee (13) v Andrew Richardson (4);

17:52 George Thom (3) v Stewart Mabon (14);

18:00 David Wear (11) v Stefan Laidlaw (6);

18:07 David Richardson (7) v Gordon Ferguson (10);

18:15 Ian Lister (15) v Angus Towers (2)

Wednesday 28th June

Quarter Finals 18:30, 18:37, 18:45 and 18:52

Thursday 29th June

Semi Finals 18:00 and 18:07

Saturday 1st July

Finals [18 holes] - 12:00

 


Division 4 (19 to 28)

       

Name

CQ1

CQ2

CQ3

Best 2

Nick Garbutt

99

92

89

181

Ron Elliot

88

96

200

184

Duncan Shiell

95

94

98

189

Neil Richardson

105

93

200

198

Thursday 29th June

18:15 Nick Garbutt (1) v Neil Richardson (4);

18:22 Duncan Shiell (3) v Ron Elliot (2)

Saturday 1st July

Finals [18 holes] - 12:15